Пре нешто више од шест месеци могли сте на нашем сајту да прочитате разговор са студентима Електронског факултета, чија је идеја освојила другу награду на Такмичењу за најбољу технолошку иновацију у Србији и Републици Српској.

Овај тим је, у нешто измењеном саставу и уз помоћ факултета, наставио да ради на својој идеји. За почетак, рећи ћемо да је након такмичења промењен назив тима, па је старо име Focus замењено именом ByTech.
О томе како су текле припреме за такмичење и о учинку у самом финалу могли сте да читате тада, а овога пута ће нам из тима открити на чему сада раде и докле се стигло у реализацији идеје. Да подсетимо, идеја под називом Сомнијум је да се звучним фреквенцијама утиче на нервни систем човека, те да на тај начин то смирује корисника и помаже му при успављивању.
„Након такмичења смо наставили са развојем идеје у Стартап центру Електронског факултета, а децембра прошле године смо се пријавили на програм Raising Starts. Овај програм организује Научно-технолишки парк Београд у сарадњи са НТП Ниш и Чачак,“ открива нам Никола Крстић.
Нови програм састоји се од две фазе. У првој фази је тим имао радионице о финансијама, јавном наступу, о развијању бизнис плана, док је у другој фази добијена подршка ментора, као и одређени новчани износ за спровођење планираних активности у наредних шест месеци.
„У првој фази смо имали задатке као што су развијање бизнис плана, буџета и валидација проблема са циљном групом. На основу рада и залагања у току фазе 1 добијали смо поене који су се касније рачунали у коначном збиру. Поред тих поена, веома битан критеријум за пролаз у другу фазу била је презентација идеје пред стручним жиријем“, додаје Марија Кршанин.
Што се самог жирија тиче, у њему су се нашли различити људи из света бизниса, као што су инвеститори и директори у великим корпорацијама, па је било потребно добро се спремити и оставити добар утисак.
На крају почетне фазе, тим са нашег факултета је успео да задовољи све критеријуме и буде један од 24 тима који је прошао у другу фазу.
„У овој фази добијамо стручну подршку ментора, као и 15.000 швајцарских франака за спровођење планираних активности у наредних 6 месеци. Добијена средства је донирала Влада Швајцарске, чиме жели подстаћи стартап компаније у првим корацима“, закључио је Никола.
Поред Николе и Марије у тиму су сада још и Сара Милановић, Саша Стојиљковић, Димитрије Цветковић, Никола Недељковић и Данијел Димитријевић.
ByTech тим и даље је на факултету, где наставља да развија свој производ и како кажу план је да се он на тржишту нађе за шест до 12 месеци.