Савремени свет не може се замислити без модерних телекомуникација. Усавршавање постојећих и развој нових телекомуникационих технологија и сервиса одвијају се запањујућом брзином, што заједно са развојем рачунарских и информатичких наука обезбеђује високи ниво комуникационо-информационих технологија које ће несумњиво обележити век пред нама. Телекомуникације су важна привредна грана са огромним утицајем на економски живот у свакој земљи. Еволуција телекомуникационих технологија, потребе за новим профилима инжењера телекомуникација, као и нови приступ високошколском образовању који задовољава високе европске стандарде, резултирали су у променама наставних планова и програма тако да су, у складу са светским трендовима, у оквиру модула „Телекомуникације“ оформљени следећи подмодули:
- Телекомуникације и обрада сигнала
- Радиокомуникациони инжењеринг и технологије
Комбиновањем обавезне и изборне наставе, кроз предавања, рачунске вежбе и практичан лабораторијски рад и пројектовање, модул Вам омогућава да се школујете за рад у области савремених телекомуникационих система и технологија. Посебна пажња у новим наставним плановима и програмима, који су потпуно компатибилни са европским студијским програмима, поклоњена је приступним технологијама, новим телекомуникационим сервисима, бежичним, мобилним и мултимедијалним комуникацијама. Захваљујући наставном кадру спремном да одговори на изазове будућности, веома доброј опремљености лабораторија, сталним контактима и сарадњи са више светских универзитета, омогућено Вам је да се укључите у научно-истраживачки рад и међународну сарадњу и пре завршетка студија.
АКО СТЕ
- Вредни, упорни, способни и креативни
И АКО ВАС ИНТЕРЕСУЈУ:
- Бежичне комуникације
- Мобилне комуникације
- Сателитске комуникације
- Оптичке комуникације
- Мултимедијалне комуникације
- Микроталасна техника
- Кабловска телевизија
- Принципи брзог приступа интернету
- Рачунарске мреже
- Пословни информациони системи
НУДИМО ВАМ:
- Учење по најсавременијим програмима
- Практична знања, пројектовање, мерења
- Рад са најсавременијом опремом
- Научно-истраживачки рад
- Најновије књиге и часописе
Телекомуникације и обрада сигнала
Подмодул Телекомуникације и обрада сигнала омогућава студентима да стекну квалитетна теоријска и практична знања и оспособе се за инжењерски рад у области пројектовања и развоја свих врста телекомуникационих система, како класичних, тако и савремених IP система, као и да формирају добру основу за будући научноистраживачки рад. Наставну базу овог подмодула чине Лабораторија за телекомуникационе системе, Лабораторија за телекомуникационе мреже и обраду сигнала и Лабораторија за акустику. Модерна опрема и стручни кадар пружају прилику студентима да се из прве руке упознају са најновијим достигнућима из области телекомуникација. Знања из области мобилних, оптичких, мултимедијалних и сателитских телекомуникација, као и из аудио технике и кодовања су доступна на завршним годинама студија.
Радиокомуникациони инжењеринг и технологије
Подмодул Радиокомуникациони инжењеринг и технологије нуди програмске садржаје који се односе на радиокомуникационе системе и технологије. Посебна пажња посвећена је мобилним, сателитским, кабловским, оптоелектронским и мултимедијалним системима, као и IP комуникационим архитектурама за приступ Интернет сервисима. Поред теоријских и практичних знања везаних за архитектуру мрежа и система, студенти се упознају и са принципима рада компонентата и уређаја који су саставни делови радиокомуникационих система. Захваљујући практичном аспекту предмета и раду у лабораторијама, Лабораторији за микроталасну технику и бежичне комуникације, Лабораторији за мултимедијалне комуникационе системе и Лабораторији за антене и простирања, студенти се оспособљавају за пројектовање, употребу и одржавање склопова, уређаја и система и упознају са одговарајућим софтверских алатима, мерном опремом и поступцима мерења.
Погледајте презентацију модула.
Предмети на модулу Телекомуникације
Прва година ОАС на Електронском факултету у Нишу је заједничка за све модуле. Листу свих предмета из прве године по семестрима (први и други семестар) имате на страни о Основним академским студијама.
Настава по модулима почиње од друге године студија, тј. од трећег семестра.
Листу свих предмета на модулу Телекомуникације, као и кратак опис сваког од предмета можете наћи у наставку:
2. година
III семестар
Шифра предмета: 2ОЕТ3О01
Број часова недељно:
- предавања: 3
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Диоде и диодна кола. Биполарни транзистор, радна права и радна тачка. Модел биполарног транзистора. MOSFET транзистор, радна права и радна тачка. Модел MOSFET транзистора. Основни појачавачки степени са биполарним и MOSFET транзистором. Вишестепени појачавачи. Појачавач са директном спрегом. Диференцијални и операциони појачавач. Примена операционих појачавача. Негативна повратна спрега. Осцилатори. Појачавачи великих сигнала. Извори напона напајања.
Шифра предмета: 2ОЕТ3О02
Број часова недељно:
- предавања: 3
- вежбе: 2
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 6
Градиво:Редови. Бројни и функционални редови. Fourieroви редови. Обичне диференцијалне једначине. Диференцијалне једначине првог реда. Линеарне диференцијалне једначине другог реда. Линеарне диференцне једначине другог реда. Реалне функције више реалних променљивих. Граничне вредности. Парцијални изводи и диференцијали. Екстремне вредности. Интеграли. Криволинијски, двојни, тројни, површински интеграли. Теорија поља. Просторни изводи. Циркулација и флукс. Врсте векторских поља. Комплексна анализа. Комплексне функције. Cauchy--Riemannови услови. Комплексна интеграција. Рачун остатака. Laplaceова трансформација. Дефиниција, особине и примена. Fourierова трансформација. Дефиниција, особине и примена. Дискретна Fourierова трансформација (DFT).
Шифра предмета: 2ОЕТ3О03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 1
- други облици наставе: 2
ЕСПБ: 6
Градиво:Математичка израчунавања, моделовање и симулације, анализа и обрада података, графичко приказивање података и развој алгоритама у MATLAB окружењу. Почетак рада у MATLAB-у. Генерисање низова. Математичке операције с низовима. Скрипт датотеке. Дводимензионални графикони. Функције и функцијске датотеке. Програмирање у MATLAB-у. Тродимензионални графикони. Примена MATLAB-а у нумеричкој анализи. Симболичка математика. Toolboxovi. Графички програмски језици за контролу мерне опреме и аутоматизацију (LabView, Agilent VEE). Основи графичког програмирања. Графички објекти. Правила извршења програма. Контрола инструмената. Прикупљање, обрада и презентација података. Коришћење MATLAB кода у графичким окружењима.
Шифра предмета: 2ОЕТ3О04
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Дефиниције типова сигнала и примери. Јединична одскочна и јединична импулсна функција. Карактеризација мрежа. Примарни параметри двоприлазних мрежа и њихово повезивање. Секундарни параметри мрежа. Специјалне двоприлазне мреже. Временски одзив. Класични поступак за израчунавање одзива. Одређивање одзива помоћу Лапласове трансформације. Инверзна Лапласова трансформација. Фреквенцијски одзив на периодичну побуду. Резонанса и антирезонанса. Сложенопериодични принудни одзив. Елементарни дискретни сигнали. Рекурзивне и нерекурзивне дискретне мреже и њихови основни елементи. Анализа мрежа помоћу диференцне једначине и инверзне z-трансформације.
Шифра предмета: 2ОЕТ3О05
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Увод. Анализа периодичних и апериодичних детерминистичких сигнала. Пренос сигнала кроз линеарне системе. Утицај нелинеарности на пренос сигнала. Аналогна амплитудска и угаона модулација. Импулсна амплитудска, ширинска и положајна модулација. Основни поступци дигитализације аналогног сигнала.
IV семестар
Шифра предмета: 2ОЕТ4О01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ4О02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ4О03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ4О04
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Изборни предмети - блок 1 (1)
Шифра предмета: 2ОЕТ4А01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ4А02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 1
- други облици наставе: 2
ЕСПБ: 6
Градиво:Обученост и способност студената за решавање практичних проблема из области мерења електричних величина, на основу доброг познавања метода и техника мерења, са правилном употребом савремених инструмената и опреме за мерење електричних величине. Поред тога, важан сегмент је и обученост студената за каснију примену стечених знања из техника мерења у инжењерским професијама из области електротехнике и рачунарства.
Шифра предмета: 2ОЕТ4А03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 1
- други облици наставе: 2
ЕСПБ: 6
Градиво:Информационо-процесни системи. Мерни и контролни системи.Претварачи. Дефиниција и подела сензора. Опште сензорске карактероистике и ограничења. Дефиниције параметара. Калибрација. Корекција грешке.Технологија израде. Поузданост. Сензори сигнала зрачења, механичких сигнал,топлотних сигнала, магнетних сигнала, хемијских сигнала, биолошких сигнала. Конструкције и принципи рада. Примене. Интелигентни сензори и претварачи. Функционални блокови. Микромеханички сенори, компоненте и системи. Функционални блокови. Интегрисани сензори на бази микроелектромеханичких (МЕМС) компонмената.
Шифра предмета: 2ОЕТ4А04
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Дефиниција и преглед структура података и начина њиховог коришћења код програмирања у софверском инжењерству, категоризација структура података, псеудокод. Појам ефикасности и сложености алгоритма. Оцена сложености алгоритама. Парадигме за генерисање алгоритама. Класификација алгоритама. Поља: дифиниција поља, операције са низовима, операције са матрицама, типови података string. Ланчане листе: дефиниција структуре, типови ланчаних листи - једноструко повезане, двоструко повезане, цикличне, основне операције (обилазак, додавање, брисање), напредне операције, статичка и динамичка имплементација ланчаних листи. Ред, Магацин, Дек: дефиниција структуре, статичка и динамичка имплементација реда, магацина и дека, основне операције (обилазак, додавање, брисање) код статичке и динамичке имплементације. Хеш таблице: дефиниција структуре, дефиниција појмова (хеш функција, колизија и синоними), решавање колизије (отворено адресирање, уланчавање синонима), имплементација хеш таблице, основне операције (тражење, читање/брисање). Стабла: основни појмови, бинарна и општа стабла, операције (обилазак, додавање и брисање чворова), уређена бинарна стабла, статичка и динамичка имплементација стабла. Графови: дефиниције појмова, статичка (матрице суседства, матрице инциденције) и динамичка репрезентација графа (ланчане структуре), операције за стаичку и динамичку имплементацију, обилазак графа по ширини и по дубини, најкраћи пут у графу за статичку и динамичку репрезентацију Динамичко програмирање. Гриди алгоритми. ФФТ и ФФТ слични алгоритми.
Шифра предмета: 2ОЕТ4А05
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Увод у базе података: основни појмови (податак, информација, база података, систем за управљање базама података, систем база података, апликације над базом података), конвенционална обрада и обрада заснована на базама података, категоризација корисника база података, предности и недостаци, историјат развоја. Модели података: нивои апстракције код DBMSa, појам модела података и његове компоненте, концпетуално пројектовање базе података, (E)ER модел података, коцепти (E)ER модела и графичка нотација ((E)ER дијаграм), пројектовање базе података коришћењем (E)ER модела података. Релациони модел: концепти релационог модела, структурна и интегритетна компонента, шема релације, појава релације, кључ релације, спецификација ограничења, SQL DDL наредбе. Релациона алгебра: релациона алгебра, операције релационе алгебре – селекција, пројекција, спој и врсте спојева, унија, пресек, разлика, Декартов производ, упити релационе алгебре, примери упита. Функционалне зависности: дефиниција функционални зависности, правила извођења функционални зависности, затварач скупа функционалних зависности, затварач скупа атрибута, одређивање једног кључа шеме релације, налажење свих кључева. Анализа шеме релације: процес нализе и квалитет пројектоване шеме базе података, аномалије код лоше пројектованих база података, декомпозиција релација код нормализације и својства. Нормализација: сврха нормализације и нормалне форме, дефиниције и тест нормалних форми (прва, друга, трећа нормална форма и Boyce-Codd-ова нормална форма), поступак нормализације и примери из праксе. Увод у трансакциону обраду: појам трансакција, ACID својства трансакција, трансакције на нивоу DBMS-а и потенцијални проблеми код ажурурања, трансакције и опоравак базе података. Архитектура система база података, преглед: монолитни системи, вишекориснички, клијент-сервер системи, двослојне и трослојне ахитектуре, паралелни/дистрибуирани сервер база података, фрагментација података.
3. година
V семестар
Шифра предмета: 2ОЕТ5О01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 0
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 3
Градиво:Обрада језичких јединица везаних за основне области електротехнике. Упознавање са стручном терминологијом, специфичним и карактеристичним синтаксичким структурама и основним морфолошким процесима који су најзаступљенији у стручном енглеском језику електротехнике.
Шифра предмета: 2ОЕТ5О02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ5О03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ5О04
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 5
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ5О05
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Изборни предмети - блок 2 (1)
Шифра предмета: 2ОЕТ5А01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ5А02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Карактеристике објектно-оријентисане техника програмирања. Представљање система мрежом објеката који међусобно интерагују. Класе и објекти. Право приступа члановима класе. Статички чланови класе. Конструктори и деструктори. Преклапање оператора. Наслеђивање. Полиморфизам. Апстрактне класе. Улазни и излазни токови података. Пријављивање и обрада изузетака. Генеричке функције и класе. Простори имена.
VI семестар
Шифра предмета: 2ОЕТ6О01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 0
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 3
Градиво:Обрада напредних језичких јединица везаних за основне области електротехнике. Продубљивање знања о стручној терминологији, специфичним и карактеристичним синтаксичким структурама и морфолошким процесима који су најзаступљенији у стручном енглеском језику електротехнике. Упознавање са основним принципима и врстама усмених и писаних комуникација за потребе електротехнике.
Шифра предмета: 2ОЕТ6О02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Појам информације. Количина информација. Дискретни извори информација без меморије и са меморијом. Континуални извори информација. Статистичко кодовање. Крафтова и Макмиланова неједнакост. Компактни код. Прва Шенонова теорема. Ефикасност и редунданса кода. Хафменов и Лемпел-Зивов код. Дискретни модел телекомуникационог канала. Капацитет дискретног и континуалног канала. Аримото-Блахутов алгоритам. Хемингово растојање. Друга Шенонова теорема. Увод у заштитно кодовање. Линеарни блок кодови. Циклични кодови. Kонволуциони кодови. Витербијев алгоритам. BCJR (Bahl-Cocke-Jelinek-Raviv) алгоритам. Увод у криптологију.
Шифра предмета: 2ОЕТ6О03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Типови бежичних комуникационих система. Фреквенцијски план. Зрачење ЕМ таласа. Антене. Параметри антена. Простирање електромагнетних таласа кроз атмосферу. Фрисова трансмисиона једначина. Тропосферска рефракција. Рефлексија од тла. Ефекат дифракције и Френелова зона. Апсорбција и расејавање у атмосфери. Фединг – типови, узроци настанка, мере за ублажавање ове појаве на линку. Термички шум, еквивалентна температура шума, фактор шума. Микроталасни фиксни линкови. Буџет микроталасног линка. Простирање по вишеструком путу. Типични примери бежичних комуникационих система.
Шифра предмета: 2ОЕТ6О04
Број часова недељно:
- предавања: 3
- вежбе: 1
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Историја оптичких комуникација. Геометријска и таласна оптика. Врсте и карактеристике оптичких влакана, вођење таласа, модови. Спрезање са изворима и детекторима светлости. Слабљење и дисперзија, пропусни опсег влакна. Производња оптичких влакана. Опрема и технике мерења. Генерисање и модулација оптичког носиоца. Детектовање сигнала. Оптички појачавачи. Шумови на линку, квантна граница и перформансе. Критеријум снага и пропусног опсега. Кохерентни пријемници и суперквантна граница.
Шифра предмета: 2ОЕТ6О05
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Водови и таласоводи. Трансформатори импедансе. Вишепроводнички водови. Микроталасне SMD, планарне и таласоводне компоненте и склопови. Нереципрочни микроталасни подсклопови. Увод у микроталасне полупроводничке компоненте. Микроталасне диоде. Микроталасни транзистори. Хибридна и монолитна микроталасна интегрисана кола. Увод у микроталасне цеви. Микроталасни линеарни транзисторски појачавачи - стабилност, појачање. Увод у појачаваче снаге.
Изборни предмети - блок 3 (1)
Шифра предмета: 2ОЕТ6А01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Практични аспекти А/D и D/A конверзије и теореме о одабирању. Кодовање извора са фиксном и промењивом дужином кодне речи. Увод у линеарно предиктивно кодовање. Примена дигиталних филтара у конструкцији линеарних предиктора. Процена параметара дискретних сигнала за адаптивно изворно кодовање. Адаптивна диференцијална PCM техника кодовања. Основе дигиталне обраде сигнала потребне за под-опсежно кодовање (банке филтара). Под-опсежно кодовање. Дигитална обрада сигнала у фреквенцијском домену. Кодовање сигнала у фреквенцијском домену. Трансформационо кодовање. Трансформација таласићима (wavelets трансформација). Компресија заснована на wavelets трансформацији.
Шифра предмета: 2ОЕТ6А02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Увод. Историјат телекомуникационих мрежа. Врсте телекомуникационих мрежа. Слојевита архитектура мрежа. Функције и протоколи слоја везе података и мрежног слоја. Примери примене вишеструког приступа у LAN и MAN мрежама. Рутирање у телекомуникационим мрежама.модулација. Основни поступци дигитализације аналогног сигнала.
4. година
VII семестар
Подмодул: Телекомуникације и обрада сигнала (ТТО)
Шифра предмета: 2ОЕТ7О01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ7О02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Подмодул: Радиокомуникациони инжењеринг и технологије (ТРИ)
Шифра предмета: 2ОЕТ7О03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ7О04
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Изборни предмети - блок 4 (1)
Шифра предмета: 2ОЕТ7А01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 0
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 3
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕТ7А02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 0
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 3
Градиво:Изборни предмети - блок ТТО 5 (2)
Шифра предмета: 2ОЕТ7Б01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Увод. Архитектура чвора. Преглед оперативних система. Архитектура мреже. Принципи пројектовања сензорских мрежа. Физички слој. Бежични канал и комуникација. Физички слој и параметри примопредајника. MAC протоколи. Протоколи везе података. Додељивање имена и адреса. Временска синхронизација. Увод у проблем временске синхронизације. Протоколи за временску синхронизацију. Транспортни слој и квалитет услуге.
Шифра предмета: 2ОЕТ7Б02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Класификација антена. Жичане антене. Левак антене. Рефлекторске антене. Антене сочива. Штампане антене. Широкопојасне антене. Фреквенцијске независне антене. Антенски низови. Адаптивни антенски системи. Методе анализе и синтеза антена. Софтверски алати за пројектовање антена и расејача. Мерење карактеристика антена. Примери практичне примене антена у фиксним и мобилним бежичним комуникационим системима. Утицај параметара антене и окружења на трајекторију ЕМ таласа. Површински талас. Методи за предикцију нивоа електричног поља површинског таласа. Просторни талас. Ефекат дифракције просторног таласа. Методи за предикцију нивоа електричног поља при дифракцији. Модели простирања у специфичним регионима. Простирање ЕМ таласа у јоносфери. Прорачун параметара трајекторије јоносферског таласа.
Шифра предмета: 2ОЕТ7Б03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Начин рада VoIP-а и његов значај у савременим мрежама. Технике и алгоритми за пренос говорног сигнала. Кодери таласних облика, вокодери и хибридни кодери. Стандарди за кодовање и компресију говорног сигнала: G.711, G.721, G.726, G.729 и G.723.1. Компресија заснована на анализи и синтези говора. RTP и сродни протоколи транспорта у реалном времену. Појам квалитета услуге. Компоненте VoIP система. Обрада позива и CPL. Имплементација VoIP-а коришћењем TCP/IP. Услуге позивних центара.
Шифра предмета: 2ОЕТ7Б04
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Web као мултимедијални сервис Интернета, HTTP протокол и HTML. Елементи HTML језика. CSS-Дефинисање и употреба стилова. Програмирање клијента (Елементи JavaScript језика). Интерактивне Web апликације. Програмирање сервера. (CGI, ASP, PHP). Вишеслојне Web апликације. Основне Јава технологије за Web програмирање. Елементи XML-а и његова примена. Пресликаванје XML-а у HTML Web сервиси. AJAX технологија и Web 2.0.
Изборни предмети - блок ТРИ 5 (3)
Шифра предмета: 2ОЕТ7Д01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 5
Градиво:Рачунар као комуникациони уређај. TCP/IP комуникациони модел. Физички ниво преноса података у рачунарским комуникацијама. Стандардни електрични интерфејси физичког нивоа. Модемске комуникације и широкопојасни приступ Интернету. Интернет PPP протокол. Комуникациони системи засновани на IEEE 802.3 стандарду. IP комуникације. IP комуникациона инфраструктура за приступ Интернету. Уређаји за реализацију приступа Интернету. Услуге и протоколи транспортног слоја. TCP комуникације. Слој апликација у телекомуникацијама намењен приступу Интернету. Савремени телекомуникациони сервиси и Интернет.
Шифра предмета: 2ОЕТ7Д02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 5
Градиво:Архитектура сателитског комуникационог система. Орбите сателита. Лансирање, позиционирање и одржавање сателита на орбити. Архитектура сателита - сателитски подсистеми. Анализа сателитског линка. Технике вишеструког приступа сателиту (FDMA, TDMA, CDMA). Комуникациони сателити. Сателитски мобилни системи. VSAT системи. Архитектура земаљске станице. Сателитски навигациони системи (GPS, GLONASS, GALILEO).
Шифра предмета: 2ОЕТ7Д03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 5
Градиво:Радиодифузни системи – типови , фреквенцијски опсези, архитектура DTV система. Студијска ТВ продукција – формирање ТВ сигнала, додатни сервиси, ТS, интерфејси, мултиплексирање ТВ програма. Дигитални ТВ пренос (DVB) – сателитски/кабловски/земаљски - примарна и секундарна дистрибуција, микроталасни линкови, архитектура предајника, параметри ТВ преноса. Планирање мрежа за земаљску радиодифузију - MFN и SFN, gap filleri, прорачун нивоа ЕМ поља и сервисне зоне дигиталног ТВ предајника. Пријем дигиталног ТВ сигнала - архитектура пријемника, квалитет сервиса и мерења параметара ТВ сигнала.
Шифра предмета: 2ОЕТ7Д04
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 5
Градиво:Историјат развоја кабловских и оптичких комуникационих система. Телекомуникациони каблови са металним проводницима. Оптички каблови. Спајање и настављање оптичких каблова. Кабловски системи. Хибридни оптичко-коаксијални системи. Пасивне оптоелектронске компоненте. Активне оптоелектронске компоненте. Oптички системи и мреже. Основни принципи структурног каблирања.
Шифра предмета: 2ОЕТ7Д05
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Web као мултимедијални сервис Интернета, HTTP протокол и HTML. Елементи HTML језика. CSS-Дефинисање и употреба стилова. Програмирање клијента (Елементи JavaScript језика). Интерактивне Web апликације. Програмирање сервера. (CGI, ASP, PHP). Вишеслојне Web апликације. Основне Јава технологије за Web програмирање. Елементи XML-а и његова примена. Пресликаванје XML-а у HTML Web сервиси. AJAX технологија и Web 2.0.
Шифра предмета: 2ОЕТ7Д06
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Карактеристике објектно-оријентисане техника програмирања. Представљање система мрежом објеката који међусобно интерагују. Класе и објекти. Право приступа члановима класе. Статички чланови класе. Конструктори и деструктори. Преклапање оператора. Наслеђивање. Полиморфизам. Апстрактне класе. Улазни и излазни токови података. Пријављивање и обрада изузетака. Генеричке функције и класе. Простори имена.
Изборни предмети - блок ТТО 6 (1)
Шифра предмета: 2ОЕТ7Ц01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Квантни шум. Густина вероватноће квантног шума. Средња вредност, карактеристична функција, аутокорелациона функција и спектрална густина снаге квантног шума. Шумови у електронским колима. Фактор шума и еквивалентна темепература. Спектралне карактеристике Gauss-овог шума. Ускопојасни Gauss-ов шум. Сметње настале прелушавањем. Карактеристике система при простирању сигнала по више путања и појава сенке. Импулсне сметње.
Шифра предмета: 2ОЕТ7Ц02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Оптимални филтер за радарски сигнал у белом Гаусовом шуму. Оптимално филтрирање за радарски сигнал у обојеном Гаусовом шуму. Однос веродостојности. Детекција радарског сигнала заснована на појединачном посматрању. Детекција радарског сигнала заснована на више посматрања. Једначина радара. Процена параметара радарског сигнала. Променљива амплитуда, фаза и учестаност радарског сигнала. Утицај Доплеровог ефекта. Критеријуми одлучивања. Анализа случајног процеса радарског сигнала.
VIII семестар
Подмодул: Телекомуникације и обрада сигнала (ТТО)
Шифра предмета: 2ОЕТ8О01
Број часова недељно:
- предавања: 3
- вежбе: 1
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 7
Градиво:Увод. Заштита различитих типова комуникационих мрежа и облика информација које се њима преносе, од једног краја до другог. Основне архитектуре и димензије заштите. Технике напада. Пројектовање система заштите и његово одржавање. Ауторизовани приступ и системи за ауторизацију за јавне и приватне телекомуникационе мреже и медијуме. Елементи криптографије. Инфраструктура јавних кључева. Заштита преноса података. Безбедност GSM и UMTS мрежа.
Подмодул: Радиокомуникациони инжењеринг и технологије (ТРИ)
Шифра предмета: 2ОЕТ8О02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Специфичности мерења у телекомуникацијама. Мерења у спектралном домену. Анализатори спектра. Мерење фазног шума. Мерење фактора шума. Мерење фреквенције РФ и микроталасног сигнала. Фреквенцметри. Мерење снаге РФ и микроталасног сигнала. Сензори снаге. Мерачи снаге. Рефлектометрија у временском домену за тестирање телекомуникационих каблова са металним проводницима. Оптичка рефлектометрија. Оптички рефлектометар - ОТДР. Векторски анализатори сигнала. Микроталасна скаларна и векторска мерења. Анализатори мрежа. Мерења у оптичким комуникационим системима. Специфична мерења на оптичким влакнима. Оптички мерачи снаге. Мерења у дигиталним комуникационим системима. BERTS мерни инструменти. Анализатори протокола. Аутоматизација мерења. Софтверски алати за аквизицију података и аутоматизацију процедуре мерења.
Шифра предмета: 2ОЕТ8О03
Број часова недељно:
- предавања: 1
- вежбе: 0
- други облици наставе: 2
ЕСПБ: 3
Градиво:Изборни предмети - блок ТТО 7 (1)
Шифра предмета: 2ОЕТ8А01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Алгоритми за генерисање случајних променљивих са задатим расподелама. Случајни сигнали. Конволуција и корелација случајних сигнала. Спектрална анализа случајних сигнала. Моделовање телекомуникационих канала. Моделовање предајника и пријемника. Симулација преноса дигиталних сигнала у основном и транспоновaном опсегу. Системи за адаптивну обраду случајних сигнала. Симулација филтрирања и адаптивне еквализације. Софтверска имплементација Витербијевог алгоритма. Софтверска имплементација кодовања и декодовања линеарних блок кодова. Софтверска имплементација Витербијевог алгоритма за декодовање конволуционих кодова. Монте Kарло симулације за процену вероватноће грешке.
Шифра предмета: 2ОЕТ8А02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Основни концепт широкопојасних телекомуникација: широкопојасна комутација и широкопојасни пренос. Широкопојасна претплатничка петља. Преглед широкопојасних бежичних мултимедијалних мрежа. Широкопојасне FTTx технологије. Резиденцијални PON системи. Интеграција широкопојасних мрежа.
Шифра предмета: 2ОЕТ8А03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Преглед развоја система аутоматског управљања (САУ). Подела САУ. Моделирање компоненти линеарних и дигиталних САУ. Структура САУ. Структурни блок дијаграми система управљања. Анализа линеарних система у временском, фреквентном и комплексном домену. Стабилност система. Методе за анализу стабилности у фреквентном и комплексном домену. Оцена квалитета понашања система и критеријуми за синтезу. Синтеза континуалних САУ. Анализа дигиталних САУ. Функција дискретног преноса. Стабилност дискретних САУ. Синтеза дискретних САУ. Рачунарска симулација САУ. Индустријски контролери. Пројектовање и подешавање индустријских PID контролера. Примери архитектуре и примена савремених САУ.
Изборни предмети - блок ТРИ 7 (2)
Шифра предмета: 2ОЕТ8Ц01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 5
Градиво:Кола за прилагођење. RF и микроталасни појачавачи. Пројектовање појачавача при услову максималног појачања. Малошумни појачавачи. Широкопојасни појачавачи. Појачавачи снаге - основне карактеристике и примене. Класе појачавача снаге. Harmonic balance анализа. RF и микроталасни осцилатори. Принцип рада и основне карактеристике осцилатора. Транзисторски осцилатори. Фазни шум. Мешачи. Детектори. Мoдулатори. Микроталасна контролна кола.
Шифра предмета: 2ОЕТ8Ц02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 5
Градиво:Нејонизујуће (RFи микроталасно) зрачење и биолошки системи. Електромагнетске особине биолошких ткива и продирање ЕМ поља. Величина SAR и њено израчунавање. Термички и нетермички биолошки ефекти нејонизујућег зрачења. Изложеност популације у условима експанзије бежичних комуникационих система. Регулаторни аспекти и безбедност становништва. Стандарди за заштиту од RF и микроталасног зрачења код нас и у свету. Ризици од интензивног и дуготрајног коришћења мобилних телефона и препоруке Светске здравствене организације. Безбедност од RF и микроталасног зрачења у радном окружењу. Мерни методи за контролу RF и микроталасног зрачења.
Шифра предмета: 2ОЕТ8Ц03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Појам и потреба за софтверским инжењерством. Модели развоја софтвера. Софтверски процеси. Агилни развој софтвера. Основне активности у управљању софтверским пројектима. Методе инжењеринга захтева. Основе UML обједињеног језика за моделовање. Архитектуре софтвера. Пројектовање софтвера коришћењем пројектних образаца. Принципи реализације софтвера. Валидација и верификација. Систематско тестирање софтвера.
Шифра предмета: 2ОЕТ8Ц04
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Увод у мобилне системе и сервисе. Мобилни рачунарско/комуникациони уређаји, паметни телефони, таблети. Бежичне мреже и протоколи. Оперативни системи, middleware платформе и програмска окружења за развој мобилних апликација и сервиса. Архитектура и пројектовање мобилних апликација и сервиса. Мобилне Wеб апликације и Mobile 2.0. Кориснички интерфејси мобилних апликација и сервиса. Управљање подацима у мобилним апликацијама и мобилне базе података. Мобилна сигурност. Мобилна размена порука. Мобилно позиционирање. Локационо-засновани и контекстно-свесни сервиси. Савремене апликације: мобилно пословање, интелигентни транспортни системи, туристички водичи, мобилна здравствена заштита, мобилне игре, управљање ванредним ситуацијама, итд.
Шифра предмета: 2ОЕТ8Ц05
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Основни појмови аудиотехнике. Аудио сигнали и системи. Звучно поље као улаз аудио система. Чуло слуха као излаз аудио система. Субјективни ефекти звука. Аудио уређаји. Студијска аудио опрема. Микрофонски концепт. 3Д звук. Обрада аудио сигнала. Репродукција звука. Аудио компресија и стандарди. Видео - основни помови, анализа кретања, просторна, временска и субјективна редунданса, видео формати и конверзија, скалабилност, стандарди видео компресије, контрола грешке у видео комуникацијама. Концепт ТВ центра, студијска и продукциона опрема. Аудио-видео синхронизација. Миксери аудио и видео сигнала. Монтажа. Дигитални интерфејси.
Шифра предмета: 2ОЕТ8Ц06
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 5
Градиво:Преглед развоја система аутоматског управљања (САУ). Подела САУ. Моделирање компоненти линеарних и дигиталних САУ. Структура САУ. Структурни блок дијаграми система управљања. Анализа линеарних система у временском, фреквентном и комплексном домену. Стабилност система. Методе за анализу стабилности у фреквентном и комплексном домену. Оцена квалитета понашања система и критеријуми за синтезу. Синтеза континуалних САУ. Анализа дигиталних САУ. Функција дискретног преноса. Стабилност дискретних САУ. Синтеза дискретних САУ. Рачунарска симулација САУ. Индустријски контролери. Пројектовање и подешавање индустријских PID контролера. Примери архитектуре и примена савремених САУ.
Изборни предмети - блок ТТО 8 (1)
Шифра предмета: 2ОЕТ8Б01
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Простирање сигнала по више путева. Ефекат сенке. Карактеристике сигнала у присуству фединга и ефекта сенке. Диверзити технике. Врсте комбиновања. Перформансе система у присуству фединга.
Шифра предмета: 2ОЕТ8Б02
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Компресија без губитака. Компресија заснована на Хафмановом и аритметичком кодовању. Лемпел-Зивови кодови. Компресија са губицима. Скаларна и векторска квантизација. Компресија заснована на трансформационом кодовању. Компресија заснована на wavelets трансформацији. Компресија аудио и говорног сигнала. Компресија видео сигнала.
Шифра предмета: 2ОЕТ8Б03
Број часова недељно:
- предавања: 2
- вежбе: 2
- други облици наставе: 1
ЕСПБ: 6
Градиво:Основни појмови аудиотехнике. Информационо поље звука. Аналогни и дигитални аудио сигнали. Карактеристике и стандарди аудио сигнала. Звучно поље као улаз аудио система. Чуло слуха као излаз аудио система. Субјективни ефекти звука. Аудиометрија. Аудио компоненте и системи. Микрофонски концепт. Технике снимања звука. Утицај простора у коме се врши снимање (студијски и режијски простор). Просторност звучне слике. Аудио уређаји (аналогни и дигитални – миксете, снимачи, репродуктори, процесори). Повезивање и напајање уређаја. Репродукција звука. Излазно акустичко окружење. Основе обраде аудио сигнала. Мера квалитета аудио сигнала.
Шифра предмета: 2ОЕT8О04
Број часова недељно:
- предавања: 0
- вежбе: 0
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 3
Градиво:Шифра предмета: 2ОЕЗ8ЗР
Број часова недељно:
- предавања: 0
- вежбе: 0
- други облици наставе: 0
ЕСПБ: 8
Градиво: